Doğum Günü Partileri
28 Jun

Doğum Günü Partileri

Tarafından gönderildi: John Doe Kez Okundu: 209 Yorumlar: 0

Çocuklara doğum günü organizasyonu yapmak giderek yaygınlaşan bir etkinlik. Çocuğun doğum gününü kutlamaktan bahsetmiyorum, doğum günü organizasyonu yapmaktan bahsediyorum. Arkadaşlarını çağırarak evde yapılan bir kutlamadan değil, tam anlamıyla şova dönüşen organizasyonlardan bahsediyorum.

Doğum günü, iyi ki doğdun, iyi ki varsın demenin sembolü haline gelmiş bir gün. Doğum günü ayrıca; seni önemsediğimizi, değer verdiğimizi bil, üstüne üstlük sen de kendine değer ver ve sen de kendini sev mesajlarının görünür olduğu günlerden biridir. Doğduğun günde sevdiklerinin özel bir kutlama yapması mutluluk, heyecan, gurur karışımı bir duygu hissettirir.

Okul öncesi ve ilköğretim çağında bir çocuğunuz varsa, işler pek de anlattığım gibi ilerlemiyor. Mekanın ayarlanması, süslemeler, pastalar, palyaçolar, animasyon hizmetleri, fotoğrafçılar, ses sistemleri, sihirbazlar… Artık bu iş bir sektöre dönüşmüş durumda. “Çocuk doğum günü” organizasyonu yapan bir sürü firma var.

Doğum Günü Organizasyonu Yapmanın Nesi Kötü?

Çok yakın bir zamanda 9 yaşında bir çocukla annesi arasında geçen şöyle bir diyaloğa şahit oldum:

– “Anne, onları çağırmayalım!”
– “Kızım sen karışma! Çağırmazsak ayıp olur. Onlar bizi çağırdılar.”
(İtiraf etmeliyim ki bu diyalog ablamla kızı arasında geçti ☺)

Özü çocuğa değerli hissettirmek olan bir gün zorunluluğa dönüşmüş durumda. Sınıftaki bütün çocuklar bu partilerden yapmak zorundalar. Hatta doğum günü yaza gelen “talihsiz yavrular” için okulun kapanmasına yakın toplu doğum günleri organize ediliyor.

Bütün çocuklar benzer biçimde parti yapınca, sizin çocuğunuza böyle bir parti yapacağınız yoksa bile, bir bakmışsınız kendi organize ettiğiniz partide ses sisteminden çıkan yüksek müzik eşliğinde diğer çocukların anneleriyle dans ediyorsunuz. Çocuğun arkadaşlarından gördüğünden “geri kalması” söz konusu dahi olamaz.

Biçim, özün önüne geçmiş durumda. Sanki, organizasyonun ötekilerden daha iyi olması, yemeklerin niteliği, ses sisteminin kalitesi, palyaçoların çocukları ne kadar güldürdüğü çocuğun değerli hissetmesinden daha önemli.

Çocuklar klişe bir biçimle doğum günü kutlaması yapmaya alışıyor. Büyüme ritüellerinin varlığı belki de insanlık tarihi kadar eskidir. Doğum günü kutlamasının köklerini de büyüme ritüellerinde bulabiliriz. Fakat bugün yapılmakta olan kutlamaların estetik değeri ile büyüme ritüellerinin estetik değeri arasında çok önemli bir fark olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Doğum günü organizasyonları, okulların da yönetmesi gereken bir gündem haline dönüşmüş durumda. Okulda kutlama yapılmasına izin verilecek mi sorusu öğretmenlerin çok sık duyduğu sorulardandır. Aslında okul için de çok zor bir sorudur. Çocuğun doğduğu günde bir kutlama yapmak kişilik gelişimini olumlu yönde etkiler. Öte yandan sınıftaki bazı anne-babaların kutlamaları şova dönüştürmesi, sınıf içerisindeki dengeleri zorlayabiliyor. Örneğin bazı çocukların üzülmesine ve kıskanmasına neden oluyor. Derken sınıftaki kutlamanın bile dozajı giderek artıyor. Bazı okullar kutlamaya izin verip kutlamayı sadece pastayla sınırlandırıyor. Bu durumda anne-babalar en büyük pasta yarışına girişebiliyorlar.

Bu tip organizasyonların çocuklara abartılı tüketmeyi öğrettiği gerçeği, çok daha geniş kapsamlı bir yazı olabilir. Tüketim ve çocuk ilişkisi üzerine çok söz söylenebilecek bir alan olduğu için burayı biraz daha hızlı geçiyorum. Özetle bu organizasyonların, çocuğun sahip olduklarını değersizleştiren, sahip olmadıklarına odaklanmasını öğreten bir yapısı var.

İşin ilginç yanı, pek çok anne-baba bu durumdan şikayetçi. Onlar da yapmak istemiyorlar ama yapmak zorundalar gibi bir söylem var.

Böylesi organizasyonları yaparken asıl amacın çocuğun mutluluğu olduğunu unutmadan, çocuk ve anne-baba yararına hareket etmek çok daha eğlenceli ve keyifli olacaktır. Yüksek bütçeli, herkesi yoran, öteki odaklı etkinlikleri yapmak zorunda değilsiniz. Unutmayın; çocuğunuza değerli olduğunu hissettirmenin pek çok yolu var.

Şimdiden bütün çocuklara mutlu yıllar…

Yorum Yaz

@Instagram